Nihavend Makamı: Küçük Mutlu Şizoidlere Uygun Aksak Ritmler

-Bak bu şarkıda da o sevdiğimiz ritmden var. Aksak ritim :

nnn

Aksak ritim, nihavend makamında sıklıkla karşılaştığımız bir şey. Ben ne zaman “ah bu şarkıya iki duble daha rakı içilir” desem, o şarkı işte nihavend makamı çıkıyor. Kalbinin ucuna bir delik açıp, ordan sızdıra sızdıra can acısı akıtırken, yüzünde yunus Filipper gibi şizoid bir gülümseme oluyor. Standart bir insanın “yıllardan beridir yalvarıp durdum, sevgilim demeyi öğretemedim, sonunda hicranı öğrettin bana, ben sana sevmeyi öğretemedim” diye şarkı söylerken gülümsemesini başka türlü açıklayamıyorum. Şizofren makamı bu. Ama ben çok ama kalbimin derinininden öyle çok seviyorum. Kendime şaşırmıyorum, hastalığın her türlüsüne bayılırım.

Nihavend, kerli ferli Türk Sanat Müziği bilir kişileri için belki tırt bir makamdır, batı müziğine yakın diye filan eleştirilir. Belki bir Kürdili Hicazkar değildir. Ama, ben eleştiremem ellerim yanar. Eleştiremem sesim kısılır. Benim söylediğim en güzel şarkılar, benim en güzel söylediğim şarkılar hep nihavend.

Sonu “d” ile mi “t” ile mi yazılsa daha doğru bilmiyorum, ama sanki ses uyuşması olsun diye zorla “t” yapmışsınız gibi geliyor. Geçen gün adı Yorgos olan bi adama George dediklerini gördüm ona da çok kızdım. Dil tembelleri sizi. Yorgos o adamın adı. Adı Mine olan birine O’hara demekle aynı şey değil bu.

Evet nihavend, rahmetli Müzoş’un sesinden, loop’a alıp, anime ağlaması şeklinde göz yaşı dökecekken, şizoid gülümsemelerle ufuklara daldığım nihavend. Atatürk de çok seviyormuş bu makamı, ondan mı ufka bakıyorum acaba? Bi de bu Atatürk’ün sevdiği şarkılar şeysini atıyo musunuz biraz acaba? Sanki azıcık atıyosunuz gibi geldi. Gerçi nihavend sevilir, çok sevilir. Rakıyla hem ne biçim sevilir neden atasınız.

Neyse ben pek o kadar ileri görüşlü bir insan değilim, ön görülü de değilim. Saftirik bile sayılabilirim. Atıp tutuyorum ama öyle atmayı seviyorum. Yoksa beni eve kapat, ver nihavendi takılırım ben.

O benim en sevdiğim şarkıyla girdi hayatıma nihavend. “Gündüzüm Seninle” diye Müzoş söyledi. Ben dinledim. Ben söyledim, bazen kimse dinlemedi. Siz dinleyin, hadi bu kıyağımla iki tane şarkının nihavend olduğu engin bilgisini verdim. Belki biliyordunuz bile, sözlerini ellerimle yazdım, kopi  peyst yapmadım.

gündüzüm seninle gecem seninle
beyhude geçti bu ömrüm derdinle
aşkını bir sır gibi senelerdir sakladım
geceleri rüyamda ismini sayıkladım
sevgilim saçların zannetme solmaz
dünyada sevenler bahtiyar olmaz