Dada dandik

Bazen dogru sesler bir araya gelir şarkı olur. Bazen şarkılar doğru olur, bazen benim yolum sana doğru olur, bazen Neden Neden Delilah olur, bazen de sen yanımdayken bize iki katlı bir otobüs çarpsa yanında ölmek ayrıcalık olur.

Bazen doğru kelimeler bir araya gelir gerçek olur. Gerçek tatlıdır, gerçek acıdır. Acı besler, acı büyütür. Acı yakar, acı menemen olur.

Bazen doğru gerçekler dandik olur. Bazen her şey o kadar plastiktir ki insan dandik gerçekler için varını yoğunu verir olur. Black Mirror’un ikinci bölümünü izlerseniz insanın dapdandik bir gerçek yahut gerçek bir yeşil elma için 20 kilometrelik eforunu nasıl hediye ettiğini anlarsınız.

Sonra Abi’nin kahkulü sizi 500 Days of Summer’a, Summer’ın 500 günü sizi Morrissey’e, Morrissey de sizi iki katlı otobüs kazalarına götürür. Serbest çağrışım engellenemez çünkü dadaizmin ağasıdır, babasıdır. Sizin artık pek de bir eviniz yoktur, kutlayananız da yoktur ama halay sizi her yere götürür. Hiç sönmeyen bir ışık vardır. Şimdi ne kadar yakındadır? Venüs geri gidedursun, on tonluk kamyon ikimizi de öldürse imtiyaz da müeyyedide de bizim olur.