B yüzünün Son Şarkısı: Yaşanmamış Yıllar

sa

Uzun zamandır buralarda Sezen Aksu anmadık. Ancak son bir kaç gündür tarafımca anıla anıla bir hal oldu, eski albümleri karıştırıldı, Köprü’ler, Sızı’lar, Dört Günlük Şey’ler, Gün Gelir’ler dinlendi.  Niye böyle yaptım manyak mıyım ben? Hayır bipolar veya borderline filan dadeğilim; yengeç burcuyum.  31 yaşında hala hayallerimin aşkı ile birlikte banka soymayı hayal ediyorum.  Neyse şaka bu ama itlik, serserilik, hergelelik sularında Sezen Aksu’larla nokta koyduğum akşamlar oluyor. Böyle bir akşamdan kısa süre sonra kendimi rehabilitasyona soktum. Türkçe pop ile ruh zehirlenmesi. Sonra baktım bu şarkıların hepsini ara ara buralarda anmışım.

Sonra 1977’de, aşırı minimal sayıda kopya satan “Alllahaısmarladık” 45’liğine döndüm. Baktım bunu da Sezen Aksu’nun sahnelere vedası zamanlarında buralarda anmış, serzenişimi dile getirmişim. Bu arada dipnot, Allahaısmarladık bir şarkı değil, bir ağıt, bir tokattır. Hatta şurda yeterince serzenmiş, atarımı yapmışım. http://mineohara.com/sezen-aksunun-vedasi-sana-son-bir-sozum-var-o-da-allahaismarladik-kib-bye/

Sezen Aksu sahnelere veda ededursun, daha önce de dediğim gibi, yuvamıza incir ağacının ormanını diktikten 40 yıl sonra, sahneye çıksa ne çıkmasa ne? Ben de madem dedim, kendi incir ağacımın dibinde takılırken, sevdiklerimi de zehirlemeyi ihmal etmeyeyim. Dün 1977 ile 1981 arasında bir yerlerde gezerken, “demek bu albümleri hayli eşelesek neler neler çıkacak” dedi bir tanıdığım, Köprü’yü dinledikten sonra. Bence makul düzeyde duygu ve vicdana sahip olan bir insan, zaten Köprü’yü ilk dinlediği an’ı hiç unutmamalıdır. Ben Sarıyer’in köy yolları civarı bir yerde dinlemiş idim ve tam o sırada arabayı sağa çekme ihtiyacım hasıl olmuştu. Ever 1977 ile 1981 arası, kazılması gereken derin bir kuyu gibi.

Tüm bunları düşünürken, Allahaısmarladık albümünün, son şarkısını uzuunca zamandır unuttuğum, ona “B yüzünün son şarkısı” muamelesi yaptığım dikkatimi çekti. 45’liklerin B yüzü yoktu, olsaydı bunu kesin yapmış olur, seneler sonra dinler ve kaybolan yıllarıma üzülürdüm.

İtiraf ediyorum, şarkının adını bile unutmuş daha doğrusu, o şarkının bu şarkı olduğunu silmişim. Beni kimse suçlayamaz, çünkü bence Sezen Aksu bile unuttu bu şarkıyı. Neyse daha ilk notadan göğsümüze hançeri sapladı “Yaşanmamış Yıllar”.  Daha 1977’de “yaşanmamış genç yılları”na üzülen bir insan, bize sağlıklı bir gelecek vaad edemezdi. Malesef şu memleketin popüler müziğine bu insan yön verdi ve hepimiz manyağın da manyağı olduk.

Yaşanmamış yıllar, 1986’da da doğsanız, 1977’ye zaman kapısından daldıran bir şarkı.  Özetle, yine kalbimiz sırça köşk, yine bir kavuşamama, yine bir ardından koşma, ümitle yaşama. Yine bir ağlayan keman arkada.

Ben beni kendi içimde
Bilmem arasam bulur muyum
Yaşanmamış genç yıllarımı
Ve sebebini suskunluğumun

Boş yer değil yok inanmam
Koşarım yine ardından
Bulsam da olur bulmasam da
Bu ümit beni bil, bil yaşatan

 

Şimdi Listen responsibly, başınıza geleceklerin sorumlusu asla ben değilim: